Kötü Huylar ve Kaynağı

KÖTÜ HUYLAR
Sevgili Peygamberimiz (a.s.m.) “Allah katında, kötü huydan daha büyük günah yoktur. Çünkü kötü huy sahibi, bir hatadan kurtulmadan diğerini işler” buyurmaktadır.
İslâmiyet insanı güzel ahlâka davet etmektedir. İnsanın, güzel ahlâk sahibi oldukça Allah’ın ve Resûlullah’ın sevgisine ve Cennet’e liyakat kesbeder; Güzel huyun zıddı olan kötü huy sahibi oldukça veya herhangi bir şekilde kaptığı kötü huyu terk etmedikçe de Allah’ın ve Resûlullah’ın sevgisini kaybeder.

Kötü huyların menşei
İnsana hem bu dünyada cehennem hayatı yaşatan, hem ailesinin ve cemiyetin sevgisini kaybettiren, hem de her an ebedî saadeti kaybetme tehlikesiyle yüz yüze bıraktıran “kötü huyların” menşei haramlardır.
İnsan Allahu Teala’nın yasakladığı, Peygamber Efendimizin nehyettiği fiilleri işlediği taktirde kötü huy kapar ve “kötü ahlak sahibi” olmuş olur.
Gerek büyük günahlar, gerek küçük günahlar, gerekse mekruh olan işler, kalp üzerinde “siyah bir nokta” gibi iz bırakmakta, derken git gide kalp kararmaktadır. Onun için her bir günahta küfre gidecek bir yol vardır. Çünkü günah işlendiği anda, esmânın tecellisinin dışına çıkılmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s